Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Sockerskrin 7551021



*

nr 755 1021


Sockerskrin

Silver, invändigt förgylld, + Malakit, längd: 9, djup: 9, höjd: 6, 0, 800, ca 230g


Utrop:

1.000 kr

Såld:

1.600 kr

Sista tid för bud online:

måndag 23 april 2012
kl 18:44:59


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
9/3 00:47:13 1      1.100 kr
11/3 22:00:31 2      1.000 kr
19/3 10:08:13 3      1.200 kr
23/3 00:31:45 1      1.300 kr
26/3 16:50:28 4      1.500 kr
26/3 19:43:26 4      Vinnande bud
26/3 19:43:26 4      justering av budtak
16/4 10:05:20 5      1.500 kr



  • Tema
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: invändigt förgylld malakit silver sockerskrin ädelmetall
  • 8107 Frimärksdosa
    silver, Birmingham, kulfötter. Längd: 6 cm. Vikt: ..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    26 jan kl 20:43
  • 6324 Ljuslyktor
    Sterlingsilver, Newport, kupa med etsad dekor. Höj..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    26 jan kl 19:38




Ladda ner broschyr